Vizesiz Gidilen Ülke Libya

Libya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları gezilerde 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biridir. Türkiye’den hem Atatürk hem de Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden direkt olarak ulaşabileceğiniz ülkenin ulaşım lokasyonları genel olarak Sebha, Trablus, Misurata ve Bingazi‘dir. Eğer Sahra Çölü’nü görmek isterseniz Sebha Havalimanı‘na, Akdeniz kıyısını görmek isterseniz Misurata Havalimanı‘na inmeniz gerekmektedir.

Kuzey Afrika’nın Magrip olarak tanımlanan bölgesinde yere alan Libya NATO müdahalesinin ardından geçici parlamenter cumhuriyet olarak tanımlanabilecek bir siyasi yapıya sahip olmakla birlikte Trablus (kuzey), Sirenayka (batı) ve Fizan (güney) olarak üç bölgeye ayrılmıştır. Ülkenin başkenti Trablus, diğer büyük kentleri ise Bingazi, Fizan, Sirt, Tobruk olarak sıralanabilir. Libya’nın kuzeyinde Akdeniz, batısında Tunus, doğusunda Mısır ve güneyinde Çad yer almaktadır.

Afrika’daki en büyük 4. ve dünyadaki en büyük 16. ülke olan Libya’nın resmi dili Arapça ve Berberice olarak tanınmıştır. Aynı zamanda metropol bölgelerinde ve turistik merkezlerde İngilizce ve İtalyanca da yaygın olarak kullanılmaktadır. Libya Halkının %96’sı müslümandır. Kalan küçük azınlıklar arasında çeşitli inançlara mensup vatandaşlar da bulunmaktadır.

Bölgeye tarih boyunca ilk yerleşimleri Berberiler gerçekleştirmiştir. Eski zamanlardan bugüne bölge Fenikeliler, Büyük İskender, Kartacalılar, İtalyanlar, Romalılar, Osmanlılar idaresi altında yaşamıştır. Libya’da bağımsız bir devletin kurulması ancak 1951 yılında gerçekleşebilmiştir. 1969’dan itibaren darbe ile yönetimi ele geçiren Kaddafi yönetime hakim olmuş, NATO müdahalesi ile devrilmiştir. O günden beri Libya istikrarsız, geçici bir parlamenter cumhuriyet ile idare edilmektedir.

Libya’da iklim kuzey ve iç bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzey’de, Akdeniz kıyılarında Akdeniz iklimi görülürken, iç kesimlerde kurak yarı-çöl iklimi hakimdir. Akdeniz kıyılarına kış ayları yağmurlu olmakla birlikte güneyden gelen çöl rüzgarlarıyla birlikte oldukça sıcak geçmektedir. Ovalık bölgelerde Akdeniz iklimi hakimken yüksek bölgelerde hava oldukça soğuktur. Çöl fırtınalarından ve aşırı sıcaktan muzdarip olmak istemeyen turistler bu nedenle Libya’yı kış aylarında ziyaret etmeyi tercih etmektedir.

Libya’da insanlar turistlere karşı hoşgörülü ve misafirperver davranmaktadır. Bununla birlikte geleneklerine bağlı olan toplumda erkeklerin kadınlarla yakınlaşması doğru bulunmamaktadır. Eşcinsel davranışlar yasaktır ve cezalandırılmaktadır. Bugün itibariyle iç savaş sebebiyle ülkede güvenlik tam olarak sağlanabilmiş değildir ve ziyaret etmeden önce Dış işleri Bakanlığı’nın uyarıları güncel olarak takip edilmelidir. Libya’da raylı sistem bulunmadığından tek ulaşım yolu beyaz ve siyah renkte olan taksilerdir.

Libya yemekleri genel olarak Arap (bedevi) ve İtalyan yemekleri etkisi altında gelişmiştir. Kuzeyin temel besini makarna iken güneyde daha çok prinç tüketilir. Hemen hergün tüketilebilen makarna genellikle domates sosu ve yanında tavuk ya da kuzu etiyle servis edilmektedir. En meşhur yemekleri arpa unu ve domatesten yapılan Bazeen’dir. Aperatif olarak tüketilen en popüler yiyecek ise khubs bitun adını verdikleri ton balıklı bir tür sandviçtir ve pita ekmeğiyle tüketilir. Ülke genelinde alkol kullanımı yasaktır. En çok tükettikleri içecek çay ve Türk kahvesidir. Su tüketimini global markaların şişelerinden gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Libya’da özel günlerde genellikle geleneksel ve kültürel zenginliklerini yansıtan,  İslam merkezli, Berberi ve Tuareng kabilelerinin gelenekleriyle benzerlik gösteren etkinlikler düzenlenir.Acacus Festivali kış aylarında (Aralık-Ocak) Sahra Çölü‘nde düzenlenen bir etkinliktir. Bu etkinlikte dans gösterileri, geleneksel kutlamalar, yürüyüşler ve geçit törenleri ile Jebel Acacus taşlarının sergisi yapılmaktadır. Bu festivale benzeyen bir başka etkinlik ise üç gün süren ve baharın gelişinin kutlandığı Nalut Bahar Festivali‘dir. Yaz aylarında ise Zuwarah kıyısında antik pagan ritüellerinin canlandırıldığı ve kabilelerin denize girdiği Zuwarah Awessu Karnavalı da ülkenin önemli etkinliklerinden biridir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.