Vizesiz Gidilen Ülke Madagaskar

Madagaskar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik amaçlı ziyaretlerinde 90 güne kadar ücretsiz vize imkanı sağlamaktadır. Kapıda vize uygulaması yapıldığı için otel rezervasyonu ve pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ülkeye Türkiye üzerinden direkt uçuşlar bulunur ve bu uçuşlar başkent Antananarivo’ya gerçekleştirilmektedir. Madagaskar ziyaretinizden en az 10 gün önce sarıhumma aşısı yaptırılması zorunludur. Ülkede bir sorun yaşadığınızda başkent Antananarivo’daki Türkiye Dış Temsilciliği’nden yardım alabilirsiniz.

Güney Yarımküre’de, Afrika kıtasının güneydoğusunda bir ada olan Madagaskar’ın sınır komşusu yoktur. Dünyanın en büyük dördüncü adası olan Madagaskar’a en yakın ülke Mozambik’tir. Afrika’ya yakın bir noktada, Mozambik Kanalı’nda yer alan ülkenin etrafındaki diğer ada ülkeleri kuzeyde Komor Adaları, doğuda Mauritus ve Fransa’nın denizaşırı yerleri olan Mayotte ile Reunion olarak sıralanabilir. Başkenti Antananarivo olan Madagaskar idari olarak faritra ismini verdikleri bölgelere ayrılmıştır. En önemli kentleri Ambositra, Morondova, Antsirabe ve Tatatave’dir.

Madagaskar’da Malayca-Polonezya kökenli olan Malagaşça dili kullanılmaktadır. Fransa anayasada resmi dil olarak tanımlanmamıştır ancak yıllarca Fransız idaresinde oldukları için resmi dil gibi kullanılmaktadır. Toplumun tamamına yakını yabancı dil olarak Fransızca bilmektedir. Ülkede geleneksel dinler hakimdir. Famadihana ismini verdikleri inanç sistemleri vardır ve geçmişle aralarında bağ kuran ibadet evi ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

Antik çağlarda yerleşime rastlanmayan bölgedeki ilk yerleşimleri Sakalavalar, Betsileolar gerçekleştirmiştir. 16. yüzyılın başında keşfedildikten sonra Hollandalı ve Britanyalı tüccarların ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Somali’ye benzetilen adanın ismi de Mogadişu’dan türemiştir. Marco Polo’nun kitaplarında tasvirini yaptığı zenginliklere sahip olan ada Fransa tarafından 17. yüzyılda sömürgeleştirilmeye çalışılsa da uzun süre direnmiş, 19. yüzyıla kadar korsanlar tarafından bir üs olarak kullanılmıştır. Fransa tarafından 20. yüzyılın başında sömürgeleştirilse de 1960 yılında bağımsız olmuştur.

Madagaskar geniş bir alana yayılmış bir ada ülkesi olduğu için ülke genelinde coğrafi konumuna göre çeşitli iklimler görülmektedir. Kasım ve Nisan ayları arasındaki dönem sıcak ve yağmurlu geçerken Mayıs ile Ekim aylarında kurak ve soğuk bir iklim görülür. Ülkede ortalama sıcaklık 25 derece civarında seyreder. Bununla birlikte kıyı kesimleri sıcak, iç kesimler ise serindir. Bölgeyi ziyaret edecek olan turistler genel olarak mevsim geçiş aralığı olan Nisan ve Mayıs ayını tercih ederler. Bu aylarda yağış az, hava ılıktır.

Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Madagaskar’ın ekonomisinde vanilya, kakao, şeker kamışı, prinç, fasulye, fıstık, muz, karanfil gibi tarım ürünleriyle birlikte sabun, şeker, çimento, cam, kağıt, deri, bira gibi endüstriyel ürünlerin ağırlığı bulunur. Bununla birlikte kümes hayvancılığı ve madencilik de ülkenin önemli gelir kaynakları arasındadır.

Madagaskar’da birçok yerel kabile ve farklı etnik kökenlerden topluluklar kendi inançlarına göre hayatını sürdürmektedir. Ülkenin önemli bulunan ve saygı gösterilmesi beklenen değerleri dayanışma, kader ve karma olarak görülmektedir. Toplumda müzik çok yaygındır ve hemen herkes bir enstrüman çalabilir. Salegi ismi verilen kendilerine has bir müzik türleri vardır.

Madagaskar yemekleri genel olarak Hint Okyanusu etkisindeki çeşitli kültürlerin yemeklerine benzer. Mutfakları Uzakdoğu Asya, Çin ve Afrika mutfaklarından etkilenmiştir. Temel gıdaları prinçtir. Bununla birlikte soğan, zencefil, sarımsak, vanilya ve köriden yapılan Laoka isimli yerel sosları oldukça meşhurdur. Kentlerde prinç tüketilirken köylerde daha çok yuka ya da mısır kullanılır.

Madagaskar’da ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek, yerel ve geleneksel kültürlerinden izler taşıyan festivaller düzenlenmektedir. Mart ayı içinde düzenlenen Yeni Yıl festivali; Mayıs ayı içinde düzenlenen yerel müziklerin çalındığı Donia Festivali; başkentte düzenlenen bir tür çağdaş müzik etkinliği olan Gasytsara en çok bilinen festivallerdir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.