Vizesiz Gidilen Ülke Makau

Makau Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları girişlerde seyahat amaçları turistik olduğu takdirde vize uygulamamaktadır. Ülkeye Türkiye üzerinden aktarmasız uçuş yoktur ancak İstanbul’dan önce Hong Kong’a giderek ve oradan arabalı vapura binerek 1 saatlik kısa bir yolculuktan sonra ulaşılabilir. Makau Uluslararası Havalimanı’ndan direkt uçuşlar yalnızca Doğu ve Güney Asya kentlerine yapılmaktadır. Avrupa, Amerika ve Afrika üzerinden gelenler Hong Kong’a inmelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunan Makau’nun doğusunda Hong Kong yer alır. Makau Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı olmakla birlikte özerk yönetime sahip olan, Uzakdoğu’nun Las Vegas’I olarak da bilinen zengin ve küçük bir ülkedir. Lüks otelleri ve kumarhaneleri, temiz ve düzenli sokakları, zengin halkı, beyaz kumlu plajlarıyla dünyanın dört bir yanından turist tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Ülkenin bir başkenti ya da kentleri bulunmaz ancak Makau yarımadası, Taipa Adası, Cotai Bölgesi ve Coloane olarak bölgelere ayrılmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin özerk bir yönetimi olan Makau’nun tarihi millattan öncesine dayansa da Çinliler bu bölgeyi 14. yüzyılda kaçakları ararken keşfetmiştir. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından bir ticaret merkezi haline getirilmiştir. Çin tarafından Portekizlilere bırakılan bölge 1999 yılına kadar Portekiz idaresinde kaldıktan sonra bu tarihten itibaren Çin’e anlaşmayla devredilmiştir. 1999 yılına kadar ülke Portekiz tarafından atanan bir vali tarafından idare edilmiştir. Ülke ekonomisi turizm odaklıdır. Yüksek kumarhane gelirine sahip olan ülkenin diğer önemli endüstrisi tekstil sanayisidir. Turistlere yönelik lüks tüketim ürünlerinin satıldığı mücevher mağazaları, porselen dükkanları, kaşmir ve ipek kıyafet mağazaları ülkenin önemli pazarlarıdır. Eğer Makau özerk değil, bağımsız bir ülke olsaydı kişi başına düşen milli geliri sıralamasında dünya dördüncüsü olurdu.

Makau’nun resmi dili Çince ve Portekizce’dir. Yazılı belgelerde hem Çin hem Latin alfabesi birlikte kullanılır. Toplumun büyük bölümü Taoist ya da Konfiçyüsçü’dür. Bununla birlikte ülkede Budist ve Hristiyan nüfus da yer almaktadır.

Makau’da yarı-tropik iklim hüküm sürmektedir. Bütün sene yağış alır ve yıllık sıcaklık ortalaması 24 derecedir. En sıcak olan ay 30 derece ile Temmuz iken en soğuk ay 15 derece ile Ocak ayıdır. Bu nedenle Makau’ya yapılacak ziyaretlerde havanın bunaltıcı sıcaklıkta olmadığı ve muson yağmurlarının etkisinin azaldığı ilkbahar ya da sonbahar mevsimi tercih edilmektedir.

Makau halkının en önemli gelir kalemi turizmdir. Bu nedenle halk turistlere karşı oldukça saygılı, hoşgörülü ve misafirperver davranmaktadır. Aynı zamanda sokakları son derece temiz tutulmaktadır. Makau’da ulaşım için otobüs, taksi, scooter ya da triciclo kullanılabilir. Yerli halk eğlenmek için genellikle ülkenin en popüler yeri olan Cotai Strip’e giderler. Burada son derece lüks kumarhaneler bulunmaktadır.

Macau yemekleri genellikle Çin ve Portekiz yemeklerine benzer. Ülkenin en meşhur yemekleri Portekiz kökenli pato de cabidela (ördek yemeği) ve morino balığıdır. Bununla birlikte caldo verde isimli bir tür çorba sıklıkla tüketilir. Lahana, patates ve sosisten yapılan bu çorbanın yanında Çin kökenli suşi ve deniz ürünleri tüketilmektedir.

Makau’da yıl içinde bir çok festival ve kutlama organize edilmektedir. Ülkenin en önemli kutlaması Çin Yeni Yılı‘nda yapılır. Her yılın Ocak ayına denk gelen yeni yıl festivalinde geçit törenleri, havai fişek atışları ve dans gösterileri yapılır. Mayıs ayında dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların eserlerini sergilediği Makau Sanat Festivali düzenlenir. Haziran ayında ise birçok yabancı turistin ilgisini çeken geleneksel Ejderha Kayığı Yarışları düzenlenir. Kasım ayında ise yerel tatların sergilendiği, halkın turistlere yemek ikram ettiği bir Yemek Festivali görülmeye değerdir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.