Vizesiz Gidilen Ülke Makedonya

Makedonya ülkeye yapacakları gezilerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulamaz. Ülkeye girişte havalimanında gösterilen otel rezervasyonu ile sorunsuz olarak ziyaret edebileceğiniz Makedonya’ya İstanbul, Antalya ve Ankara üzerinden direkt uçuşlar bulunmaktadır. Başkent Üsküp’e İstanbul’dan kalkan otobüslerle de ulaşılabilir.

Makedonya Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan bir Balkan ülkesidir. 1991 yılında Sosyalist Yugoslavya’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden ülkenin kuzeyinde Sırbistan, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan ve doğusunda Bulgaristan yer almaktadır. 2 milyon insanın yaşadığı ülkenin yüzölçümü 25 bin kilometrekaredir. Başkenti ve en büyük kenti 500 binlik nüfusuyla Üsküp’tür. Diğer büyük kentleri ise Manastır, Pirlepe, Ohri, Kumanova olarak sıralanabilir.

Makedonca Slav dillerinden biridir ve Makedonya’nın resmi dilidir. Bulgarca’ya benzeyen bu dilin dışında azınlıklar tarafından Türkçe, Arnavutça, Sırpça ve Boşnakça kullanılmaktadır. Ülkenin büyük bölümünü Ortodoks Hristiyanlar oluşturur. Makedonya’da bununla birlikte %32’lik müslüman nüfus yaşamaktadır ve bu nüfusu genellikle Arnavutlar, Romanlar ve Türkler oluşturur. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından bölgede dini çeşitlilik kaynaklı güvenlik sorunları yaşanmıştır. 2012 yılında yaşanan müslüman azınlıklarla Makedon polisi arasındaki gerginlik çatışmalara dönüşmüştür. Ülkeyi ziyaret edecekerin bölgenin etnik yapısı ve siyaseti hakkında görüş bildirirken ülke hassasiyetlerine özen göstermelidir.

Eski çağlara dayanan tarihinde bölgenin idaresi Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu arasında sırayla el değiştirmiştir. 600 yıla yakın Osmanlı egemenliğinin yaşandığı bölge Osmanlı’nın en büyük Rumeli toprağıydı. 1900’lü yıllarda Sosyalist Yugoslavya’nın idaresinde kalan Makedonya bağımsızlığını ancak 1991’de kazanabilmiştir.  Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte ekonomik olarak çöküş yaşayan Makedonya zaten Yugoslavya zamanında da en az gelişmiş bölgelerden biriydi. Uzun süre Yunanistan ambargosu altında yaşayan ülkede bugün dahi ekonomik istikrar sorunları yaşanmaktadır. Ülke Osmanlı’dan beri bir tarım ülkesidir ve en önemli gelir kaynakları yiyecek-içecek, kimya, tekstil, tütün, demir-çelik-çimento, enerji ve ilaç sanayidir. En büyük ithalat ortakları İngiltere, Yunanistan, Almanya, Türkiye ve Çin; en önemli ihracat ortakları ise Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan, İtalya ve Almanya’dır.

Makedonya’da ağırlık karasal olmakla birlikte ülkenin farklı bölgelerine göre farklı iklimler görülmektedir. Radoviş ve Gevgeli bölgesinde Akdeniz iklimi etkiliyken dağlık bölgelerde karasal iklim hüküm sürer. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yazın hava sıcaklığı Temmuz ve Ağustos aylarında 40 dereceyi aşabilmektedir. Bu nedenle turistler ülkeyi ziyaret etmek için en çok havanın ısınmaya başladığı Haziran ayını tercih etmektedir.

Makedonya yemekleri Balkan bölgesinin tatlarını olduğu gibi yansıtmaktadır. Hem Akdeniz hem de Orta Doğu mutfaklarının etkilerinin görülebileceği Makedon Mutfağı’nda en çok kullanılan malzemeler sebze, yeşillik ve meyvelerdir. Bununla birlikte süt ve süt ürünleri ile rakiya isimli yerel içecekleri sıkça kullanılmaktadır. Türk yemekleriyle de benzerlik gösteren mutfaklarında musakka, sarma, borek, turlu isimli yemekleri Türklere tanıdık gelecektir. En meşhur yerel yemekleri kompir mandza, mekici, popara, tavce gravce olarak sıralanabilir.

Makedonya etkinlik ve festivaller açısından oldukça zengin bir ülkedir. En meşhur yerel etkinliği her yıl Eylül ayında düzenlenen ve Osmanlı’ya sinemayı getiren Manaki Kardeşler’in anısına sinema ödüllerinin dağıtıldığı Manaki Kardeşler Uluslararası Film Festivali’dir. Her sene Ohri kentinde ve ilkbaharda düzenlenen Balkan Folklor Festivali‘nde ülkenin dört bir yanından gelen dansçılara ev sahipliği yapmaktadır. Temmuz ayı içerisinde, Aziz Peter Günü‘nde geleneksel bir düğün töreni organize edilir. Dağlık Galicnik Köyü’nde gerçekleşen üç günlük düğünde yerli kıyafetlerle dans edip şarkı söyleyen çiftler geçit töreni yaparlar. Bununla birlikte her sene 12 Temmuz ile 21 Ağustos tarihlerinde Ohri kentinde bir yaz festivali düzenlenir. Bu festivalde Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen müzisyenler ve korolar konserler vermektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.