Vizesiz Gidilen Ülke Malezya

Malezya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye yapacakları ziyaretlerde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. İstanbul üzerinden ülkeye direkt olarak Türk Hava Yolları vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Bu uçuş yaklaşık olarak 11 saat sürmektedir.

Güneydoğu Asya’da bulunan Malezya’nın güneyinde Endonezya, kuzeyinde Tayland, batısında Andaman Denizi ve doğusunda Güney Çin Denizi bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kuala Lumpur iken diğer önemli kentleri George Town, Sibu, İpoh, Kota Kinabulu‘dur.

Malezya’da tanınmış resmi dil Malayca’dır. Bununla birlikte ülke nüfusunun tamamına yakını ikinci dil olarak İngilizce konuşmaktadır. En çok kullanılan üçüncü dil ise Arapça’dır. Ülkenin resmi dini İslam’dır. Birçok farklı etnik unsurdan meydana gelen Malezya’da İslam dışında çeşitli inançlar da görülmektedir. %60’I müslüman olan ülkede en yaygın azınlık dini Budizm’dir. Küçük topluluklar arasında görülmekle birlikte ülkede Hristiyanlık, Konfiçyüsçülük, Hinduzim, Taoizm, Şamanizm gibi inançların mensupları da bulunmaktadır. Müslüman olan toplumun büyük bölümünü Malaylar oluşturur. Hintliler Hindu, Çinliler ise Budist’tir.

Malezya’da ekvator iklimi etkilidir. Ocak ile Mayıs ayları arasında Muson rüzgarlarının getirdiği Muson yağmurları etkili olmaktadır. Bu dönemde %85 seviyesine yükselen nem miktarı iç kesimlere doğru azalmaktadır. Malezya’nın bol yağış alan bölgelerinde sıcaklık ve nem sebebiyle tropikal ormanlar oluşmuştur ve bu ormanlar ülkenin üçte ikisini kaplar. Gün içindeki sıcaklık ortalaması denize yakın yerlerde 21-32 derece arasındayken yüksek bölgelerde 15-24 derece arasındadır. Turistler Malezya’yı ziyaret etmek için en çok Nisan ile Aralık ayları arasındaki dönemi tercih ederler. Yoğun muson yağmurlarının etkili olduğu Ocak-Mayıs ayları arasında ülkeyi gezmek tavsiye edilmez.

Malezya’da halk farklı bölgelerde farklı geleneklere ve inançlara mensup olduğu için sosyal yaşantı da bu bölgelere göre değişiklik gösterir. Müslüman Malayların evine ya da camilerine girerken ayakkabılar çıkarılmalıdır. Camilere girerken bayanlar başlarını örtmelidir. Ülkede alkol kısıtlaması bulunmamakla birlikte otellerin dışında alkol satışı denetim altındadır. Restoranlarda ve marketlerde sadece turistlere alkol verilir. Başkent Kuala Lumpur’da 21’den sonra alkol satışı yasaktır. Ülkedeki resmi daireler hafta içi beş gün çalışır ve çalışma saatleri 08:00 ile 17:00 arasıdır.

Malezya yemekleri halkının etnik farklılıklarına benzer şekilde farklılıklar göstermektedir. Nüfusun büyük bölümünü oluşturan Malaylar, Çinliler ve Hintlilerin ayrı ayrı yemek kültürleri olsa da ortak bir Malezya kültürü de zaman içinde şekillenmiştir. Bütün yemeklerinde şeker kullanılır ve şeker hastalarının ülkede yemek yemeden önce bilgi alması tavsiye edilmektedir. Ülkede sadece iki mevsim görülür ve bu yüzden bulunabilecek bütün sebze ve meyveler yılın her döneminde taze olarak temin edilebilir. Prinçin önemli bir yerinin bulunduğu Malezya Mutfağı’nda hemen her öğünün ana yemeği pilavdır. Malezya’nın en ünlü yiyeceği mangalda pişirilen bir tür kebap olan Satay‘dır. Palmiye yaprakları, hint hurması ve fıstık yağıyla servis edilir.

Malezya çeşitli kültürlere ev sahipliği yaptığı için ülke genelindeki etkinlik ve festivaller de çeşitlilik gösterir. Hindular tarafından kutlanan ve yılın en bereketli ayı olarak kabul edilen Ocak ayında gerçekleştirilen Hindu Thai bir tür hasat festivalidir. Aynı zamanda her yıl 1 Şubat’ta Kuala Lumpur‘un başkent olmasını kutlama amacıyla Eyalet Günü kutlamaları gerçekleştirilir. Kenti birçok bölgesinde havai fişekler atılır, yürüyüş ve geçitler düzenlenir ve sergiler açılır. Çinlilerin en çok ilgi gösterdiği etkinlik ise her sene Şubat ayı başında kutlanan Çin Yeni Yılı‘dır. Yaklaşık iki hafta süren kutlamalar boyunca Çinliler ailelerini ziyaret ederler, birbirlerine hediyeler alırlar ve akşam yemekleri organize edilir. Bu günlerde caddelerde renkli ejderhalar ve aslan kostümleriyle yerli halk geçit töreni yapar. Ülkedeki müslümanların en yoğun katılım gösterdiği etkinlik ise her yıl Şubat ayında gerçekleştirilen Hz. Muhammed’in doğum günü kutlamalarıdır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.