Vizesiz Gidilen Ülkeler Japonya Muhteşem Doğa Ve Gece Hayatı

Japonya eğer ziyaret amaçları turistik ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz giriş imkanı sunmaktadır. Ülkeye Türk Hava Yolları vasıtasıyla İstanbul ve Ankara üzerinden gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın Sendai, Dukuoka, Osaka, Hiroşima ve Tokya’ya uçuşları vardır. Gitmeden önce otel rezervasyonunuzu yaptırıp belgelemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda seyahatiniz boyunca geçerli bir sağlık sigortası da havalimanı girişinde ibraz edilmelidir.

 

Pasifik Okyanusu’nda yer alan Japonya Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Kuzey Kore ve Tayvan’a yakın bir bölgede bir ada ülkesidir. Japonya’nın başkenti Tokyo’dur ve önemli büyük kentleri ise Kyoto, Nagoya, Osaka ve Yokohoma olarak bilinir.

 

Japonya Doğu Asya’nın en büyük ülkesidir. Japonca isminin anlamı Doğan Güneş anlamına gelir. 6800′den fazla adadan meydana gelen Japonya’daki adalar Honshu, Kyushu, Hokkaido, Shikoku adaları en büyük adalardır ve yerleşimler bu adalar üzerindedir. Ülke dağlık bir araziye sahiptir ve bu dağların büyük bölümü volkaniktir. Ülkenin en büyük yanardağı meşhur Fuji Dağı‘dır. 130 milyona yakın nüfusa sahip olan Japonya dünyanın kalabalık 10. ülkesidir. Honshu adasında bulunan Tokyo kenti ve çevresiyle birlikte 32 milyona yakın nüfusa sahiptir. Bu ada dünyanın en büyük metropol bölgesidir.

 

Ülke nüfusunun çoğu birinci dil olarak Japonca konuşur ancak bununla birlikte büyük çoğunluk İngilizce de bilir. Ülkede ilkokuldan itibaren İngilizce öğretilir. Japonya’nın büyük bölümü Budist ya da Şintu dinine inanır ve oldukça dindar bir nüfusa sahiptir. Aynı zamanda Taoizm ve Konfiçyüsçülük de diğer inançlar arasında yer alır.

 

Japon tarihi 6. yüzyılda yayılmaya başlayan Budizm’in adaya ulaşmasıyla başlar. Yüzyıllar boyunca monarşik bir imparatorluk olarak yönetilen ülke 19. yüzyıla kadar bir ada ülkesi olmasının da sonucunda dünyadan izole bir yaşam sürdü. 2. Dünya Savaşı’ndan büyük yara alarak ayrılan Japonya savaş sonrası hızlı toparlanmış, kendini geliştirmiştir. Japonya bir İmparatorluk gibi görünse de anayasaya göre İmparator’un egemenliği sadece törensel ve semboliktir.

 

Japonya muson bölgesinin içinde değil ancak yakınındadır. Bu nedenle okyanusun ve karasal iklimin etkisinde, yarı-karasal, ılıman bir iklime sahiptir. Ülkede 4 mevsim de yaşanır. Yazları ılık ve yağışlıdır. Kış ise pasifik bölgelerinde hafif geçer. Dağlık iç kesimde ise kış soğuk ve karlıdır. Sonbaharda iç bölgelerde şiddetli fırtınalar yaşanır. Ülkeyi ziyaret edecek olanlar genellikle yağışların azaldığı Haziran ayını tercih etmektedir.

 

Japonlar çalışkan, sakin, huzurlu, disiplinli ve mesafeli olarak bilinirler. Geleneklerine verdikleri önemin etkileri ancak 20. yüzyılda dışarıya açılmalarıyla azaldı ve giyim tarzları batılılara benzedi. Japonlar bugün sadece özel günlerde kimono giyerler. Bir diğer geleneksel giysileri kimonoyla benzerlik gösteren Yukata’dır. Yukatalar yaz aylarında festivallerde giyilen bornoz benzeri bir kıyafettir.

 

Japon yemekleri genel olarak erişte, prinç, çorba ve deniz ürünlerinden oluşur. Japon yemekleri diğer Asya ülkelerinin mutfağıyla benzerlik gösterir. Bu sebeple gohan adını verdikleri pilavı her öğünde tüketirler. Japon yemeklerini diğer Asya yemeklerinden ayıran özelliği yağsız ve baharatsız yemekler tüketmeleridir. Ülkede en meşhur yemek uluslarası bir üne de sahip olan suşidir.

 

Japonya’da yıl boyu birçok festival düzenlenir. Şubat ayının başında düzenlenmeye başlanan Setsubun Fasulye Festivali eski takvime göre baharın gelişini temsil eder. İnsanlar bu günlerde kötü ruhlardan korunmak ve onları kovmak için evlerine ve ibadet evlerine daha önce kavurdukları soya fasulyelerini dökerler. Ülkede soya fasulyesinin uğuruna inanır. Mart ayında ise kız çocuklarının eksi kostümler giyip miyatür bebeklerini sergilediği bir Kız Çocukları Festivali düzenlenir. Temmuz ayında ise Obon Festivali isimli bir Budist organizasyonu düzenlenir. Bu etkinlikte Budist Japonlar atalarının ruhlarının onları ziyaret ettiğine inanırlar ve onları karşılamak için yollarda, ev kapılarında ateşler, fenerler yakarlar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.