Vizesiz gidilen Mezopotamya uygarlıklarının ilk yerleşim yerlerinden: Irak

Irak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 güne kadar olan ziyaretlerinde kapıda vize vermektedir. Bunun için umumi pasaport sahipleri Türk Hava Yolları vasıtasıyla Bağdat’a ulaşabilir; eğer sınırdan kara yoluyla giriş yapılırsa Basra, Musul ya da Necef için sınırda vize edinilebilir. Bağdat’taki havalimanı kent merkezine 15 kilometre uzaklıktadır.

Irak tarihin en eski kültürlerine ev sahipliği yapan Aşağı Mezopotamya’da yer alan 437 bin kilometrekarelik bir ülkedir. Irak’ın kuzeyinde Türkiye, batısında Suriye, doğusunda İran, güneyinde Suudi Arabistan bulunur. Yaklaşık 38 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin başkenti 9.5 milyon nüfuslu Bağdat’tır. Bununla birlikte diğer önemli kentleri Musul, Kerkük, Erbil, Basra, Süleymaniye, Felluce, Necef ve Kerbela olarak sıralanabilir.

Irak kültürü genel olarak Arap ve Kürt kültürlerinden etkilenmiş olup İslam’ın kültür üzerinde etkileri büyüktür. Kozmopolit bir topluma sahip ülkenin mimarisinde, giyiminde, mutfağında İslam etkisi görülür. Irak’ta giyim hususunda anayasal bir zorlama yoktur. Herkes istediğini giyebilir. Bununla birlikte yerel halk kandura isimli bir kıyafet giymeyi tercih etmektedir.

Irak nüfusunun %75’ini Araplar, %15’ini Kürtler, %5’ini Türkmenler ve geri kalanını Keldaniler, Asuriler, Süryaniler oluşturur. Halkın %96’sı müslüman iken müslümanların %65’İ Şii, %32’si sünnidir. Irak’ta anayasada tanınmış iki resmi dil vardır. Bunlar Kürtçe ile Arapça’dır. Ülkede eğitim parasızdır ancak zorunlu değildir. Bu yüzden bölgedeki en düşük okuma yazma oranına sahip yerlerden biridir. Bugün ülkenin yaklaşık olarak yarısı okuma yazma bilmemektedir.

Irak’ın ekonomisi petrole dayalıdır. Ülkenin milli gelirinin yaklaşık yüzde 60’ını ve devlet gelirlerinin yüzde 90’ını ham petrol ihracatı oluşturmaktadır. OPEC’e göre Irak’ın 150 milyar varil daha petrol rezervi vardır.

Irak iklimi kuraklığıyla bilinir. Bu yüzden ülkeye gitmek için en çok tercih edilen dönem havanın daha ılık olduğu bahar aylarıdır. Zagros Dağları bölgesindeki meşe ormanları Irak faunasının büyük bölümünü oluşturduğu gibi güneyi çöldür. Ülke ormanlarında birçok çeşit yaban hayvanına ev sahipliği yapar. Hava sıcaklığı Irak’ın kuzey ve güney bölgelerinde farklılıklar gösterir. Kuzeyde yazlar kısa sürerken güneyde yazlar uzun sürer ve sıcaklığın 45 dereceye kadar çıktığı dönemler yaşanmıştır.

Irak’ın da yer aldığı Mezopotamya tarihin ilk yerleşim bölgelerinden biri olarak biliinir. M.Ö. 7. yüzyıla kdar Sümerler, Akadlar ve Asurlar tarafından yönetilen bölge daha sonra Persler tarafından ele geçirilmiştir. İslamiyet’in 7. yüzyılda doğuşundan sonra önemli bir İslam merkezi haline geldi ve o günden beri bir Müslüman ülkesi oldu. 8. yüzyılda Abbasiler tarafından İslam’ın başkenti olarak ilan edildi ve dönemin en önemli inanç ve kültür merkezi olma özelliği gösteriyordu. Bilhassa 8. yüzyılın sonu, 9. yüzyılın başında Irak dünyanın bilim merkeziydi. Ancak 13. yüzyılda Irak’I istila eden Moğollar kentlerini yakmış; o günden beri hiçbir şekilde eski kültür birikimini sağlayamamıştır. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilen ülke 1. Dünya Savaşı sonunda İngilizlerin eline geçti. 1930’lu yıllardan sonra sınırlı olarak bağımsızlık kazanan ülke bugüne kadar darbeler ve karşı darbelerle yönetimin ele geçirildiği istikrarsız bir ülke oldu.

Irak mutfağında kahvaltı en önemli öğün olarak görülür. Çeşit çeşit kahvaltılıkların ve et ürünlerinin tüketildiği bir serpme kahvaltı Irak’ta en çok tavsiye edilen yemektir. Aynı zamanda mercimek, tarhana çorbaları da sık olarak tüketilmektedir. Et yemekleri Türk kebaplarına oldukça benzer ve en çok tüketilen fast-food ürünü döner kebabıdır. Bununla birlikte baklava, lokma, kadayıf gibi tatlılar her yemekte sonra servis edilir.

Irak’taki etkinilikler genellikle dini özellik gösterir. Dini etkinliklerin dışında yapılan nadir organizasyonlardan biri Irak Kısa Film Festivali’dir. Bağdat’ta gerçekleştirilen ve Ağustos sonu Eylül başındaki bu festivalde Arapça ve Kürtçe filmler gösterilir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.