Vizesiz Gidilen Yarı Tropik İklimi İle : Honduras

 

Honduras Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına turistik amaçlı ziyaretlerinde 90 güne kadar vize uygulamamaktadır. Bunun için otel rezervasyonu, pasaportunuzda boş iki sayfa ve pasaportunuzun 180 günlük kullanım süresi bulunmalıdır. Honduras’a Türkiye üzerinden aktarmasız olarak uçmanız mümkün değildir ancak Panama, Miami, Houston ya da Madrid aktarmalı olarak ülkeye ulaşabilirsiniz.

Orta Amerika’da yer alan en kalabalık ülkelerden biri olan Honduras 112 bin kilometrekare yüzölçüme sahiptir. Başkenti Tegucigalpa olan Honduras üç bölgede incelenebilir. Bunlardan ilki başkenti kapsayan Honduras Tepeleri olarak bilinen iç kesimlerdeki  eski Maya ve İspanyol kolonilerinin kurulduğu yüksek bölge; ikincisi bakir sahilleri ve tropik ormanlarıyla tanınan Karayip Hondurası bölgesi; üçüncüsü ise kuzeyde kalan ve UNESCO tarafıdan Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan Biyosfer Ormanları’nı kapsayan Pasifik Honduras bölgesidir.

Nüfusun büyük kısmının kırsal bölgelerde yaşadığı ülkede Ladinoslar, Garifunalar, Tolupaneler, Miskitolar gibi çeşitli yerli kabileler bulunmaktadır. Ülkedeki önemi kentler ise Karayip Denizi’nde bir liman kenti olan La Ceiba; İspanyolların ilk kolonileştirdiği ve İspanyol mimarisinin hakim olduğu katedralleriyle ünlü Comayagual; ünlü dağlık kamp bölgesi Gracias’tır.

1500’lü yıllarda İspanyollar bölgeyi keşfettikten sonra idareyi ele almış ve o günden beri ülke siyasetindeki etkisini yitirmemiştir. Hatta ülkeye kimi kaynaklarda İspanyol Hondurası adı verilmektedir. Ülkede en çok konuşulan dil İspanyolca iken bazı yerlerde Utilia dili ile İngilizce de kullanılmaktadır. Lencalar, Garifunalar ve Miskitular’ın sahip olduğu yerel diller de anayasada tanınmıştır. Honduras’ın büyük bölümü Katolik Hristiyan olmakla birlikte protestanların da ülke üzerinde etkisi bulunur. Yahudi, Budist, Müslüman ve Rastafaryan azınlıklar da ülkede özgürce inançlarını yaşayabilmektedir.

Ülkenin Batı bölgesinde Honduras, doğu bölgesinde Mezoamerikalıların ilk yerleşimlerini kurduğu Honduras 16. yüzyılın hemen başında Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Bu tarihten beri bir İspanyol sömürgesi olarak yaşayan ülke 1821 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Bağımsızlığını kazandığı dönemden beri çeşitli ayaklanmalara ve iç savaşlara sahne olan Honduras’taki istikrarsız dönem 1990 yılına kadar devam etmiştir. 2009 yılına gelindiğinde ise askerler solcu hükümete darbe yapıp iktidara gelmiştir.  Fırtına ve sellerle boğuşan Honduras’ta 1998 yılında bir kasırga meydana gelmiş ve ülke ekonomisinde büyük yara açmıştır. 6000‘e yakın insanın hayatını kaybettiği bu afetten sonra köyden kente göç hızlanmış ve halk fakirleşmiştir.

Yarı tropik bir iklimin hakim olduğu ülkede hava sıcaklığı yazın ortalama 33, kışın ise 21 derecedir. Ülkenin iç kısımları dağlık iken sahil şeridinde ovalar bulunmaktadır. Bütün yıl boyunca sıcak ve yağışlı bir iklime sahip olan Honduras dünyanın en çok yağış alan ülkelerinden biridir. Eylül ile Şubat, Mayıs ile Ekim ayları arasında sık sık yağmur yağdığı için turistlere bu aylarda ülkeye gitmeleri tavsiye edilmez. Ağustos-Kasım ve Mart-Mayıs dönemleri turizm etkinliklerinin en sık yaşandığı ve otellerin tam kapasiteye yakın çalıştığı dönemdir. Eğer Honduras’ın sembollerinden biri olan balinaları görmek isterseniz Mart ayını tercih etmelisiniz.

Honduras mutfağında bezelye ve princin önemli yeri vardır ve en çok önem atfettikleri öğün öğlen yemekleridir. En meşhur yiyeceklerinden biri tajadas isimli bir tür kızartılmış muzdur. Domuz etinin sık tüketildiği ülkede yemek sipariş etmeden önce domuz eti içerip içermediğini sormanız tavsiye edilir. Honduraslıların en çok yedikleri yemek ise büyük tabaklarda tüketilen biftek ve yanındaki çeşitli garnitürlerden oluşan ve plato tipico dedikleri bir tür torttilla yemeğidir.

Honduras’ta her senenin Haziran ayı sonlarında başlayarak yaklaşık 30 gün süren Ferai Juniana Festivali turistlerin en çok ilgisini çeken olaydır. Bu bir aylık karnaval boyunca sokaklarda canlı müzik performansları verilir, halk sokaklarda dans eder ve ülkenin geleneksel mutfağına özgü yemekler turistlere servis edilir.  Bununla birlikte Şubat ayı başlarında Suyapa Bazilikası’nda yapılan bir dini festivalleri bulunur. Bu festivalde ise halk mum yakıp dua eder, Suyapa Rahibesi’ni anarlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.