Vizesiz Gidilen Yeşil Ekonomi Ülkesi: Ruanda

Ruanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeye gerçekleştirecekleri turistik seyahatlerde 90 güne kadar vize uygulamayan ülkelerden biridir. Ruanda’ya seyahatinizden önce otel rezervasyonunu gerçekleştirmeli, dönüş biletinizi satın almalı ve daha sonra Ruanda Dış İşleri Bakanlığı‘nın sayfasından online olarak vize başvurusunda bulunmalısınız. Online vize işlemleri yaklaşık olarak 4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türkiye’den başkent Kigali’ye direkt olarak uçuş bulunmaktadır. Bununla birlikte Brüksel, Johannesburg ya da Amsterdam üzerinden daha ucuz uçuş imkanı bulunmaktadır.

Bir Afrika ülkesi olan Ruanda’nın kuzeyinde Uganda, batısında Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğusunda ise Tanzanya bulunmaktadır. Başkent Kigali iken diğer büyük kentleri Butare, Byumba ve Kigali‘dir.

Tarihinde bir dönem Belçika kolonisi olması nedeniyle bağımsızlığını kazandıktan sonra resmi dili Fransızca olmuştur. Bununla birlikte ülke nüfusunun %88‘ininin anadili olarak konuştuğu Kinyarwanda dili de resmi dil olarak tanınmıştır. Ülkeye 90’lı yıllarda Tanzanya ve Uganda’dan gelen mültecilerin kullandığı İngilizce de 1994’te resmi dil sayılmıştır. Ülkenin eğitim dili de 2009 yılından beri İngilizce‘dir. %93‘ünü hristiyanların oluşturduğu  nüfusta katoliklerin oranı %50 iken protestanların oranı %40‘tır. Ruanda’da aynı zamanda %2‘lik bir müslüman azınlık nüfus yaşamaktadır. Bu iki büyük din dışında yerel dinlere inanan sayısı oldukça azdır.

Ruanda topraklarında 13. yüzyıldan beri Ruanda Krallığı hüküm sürmüştür. 1890 yılında ise Zanzibar Antlaşması ile Almanların kolonileştiği bölge 1. Dünya Savaşı’na kadar Almanların elinde kalmıştır. Savaşı kaybetmeleriyle birlikte bölgeyi Belçikalılar ele geçirmiş ve Almanların aksine sıkı bir sömürge düzeni kurmuşlardır. Aslında hiçbir kültürel ve etnik farklılığa sahip olmayan Ruanda halkını Tutsiler ve Hutular olarak ikiye ayıran Belçika sömürge yönetimi önce Tutsi isimli bir yapay azınlık sınıf yaratmış ve Tutsileri desteklemiştir. 1960 yılında Belçikalıların çekilmesiyle çoğunluğu oluşturan Hutular iktidara gelmiş ve Tutsi topluluğa karşı bir soykırıma girişmiştir. Çevre ülkelerdeki Tutsilerin soykırımın üçüncü ayında ülkeye girmesiyle soykırım durdurulabilmiştir.

Afrika Ekvatoru’na yakın bir bölgede bulunan Ruanda yüksek bir bölge olması sebebiyle hafif nemli bir havaya sahiptir. Doğu Afrika’dan gelen sıcaklar yükseltinin arttığı yerlerin iklimini de yumuşatmaktadır. Yıl boyu ortalama sıcaklık yüksekliğe bağlı olarak değişse de bu farklar çok yüksek değildir. (15 ile 26 arası) Ruanda’da iki kez yağmur mevsimi yaşanır. Birinci muson yağmurları Eylül-Aralık arası yağarken, ikinci muson yağmurları Şubat-Haziran döneminde yağar. Yıllık yağış miktarındaki düzensizlik tarım üretimini olumsuz etkileyip dönemsel kıtlıkların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Yağış rejimi göz önünde bulundurulduğunda turistlere Ruanda’yı ziyaret etmeleri için tavsiye edilen zaman dilimi Temmuz ayıdır.

Ekvatoral bölgede bulunan Ruanda’nın mutfağında yerel meyveler önemli bir yere sahiptir. Bütün yemeklerde melange ve muz kullanılırken Ruanda halkı muzu kızartarak tüketmeyi seviyor. Ülkede et olarak keçi, balık ve tavuk sıklıkla kullanılır. Brochettes isimli et yemeği ile bralirwa isimli yerli içecek turistlerin en çok ilgisini çeken Ruanda lezzetleri olarak bilinir. Başkent Kigali‘deki Africa Bite isimli restoran ülkenin yerel tatlarını turistlere tanıtmaktadır.

Ruanda’nın en önemli etkinliği her sene Temmuz ayında başkent Kigali’de düzenlenen Ruanda Film Festivali‘dir. Afrika’nın en önemli film organizasyonlarından biri olarak kabul edilen festival ilk defa 2005 yılında Eric Kabera tarafından başlatılmış ve o yıldan beri geleneksel olarak organize edilmektedir. Ruanda Sinema Merkezi tarafından sunumu gerçekleştirilen festivale aynı zamanda Hillywood denmektedir ve kazananın ödülü Gümüş sırtlı goril heykelidir. Nesli tükenmek üzere olan ve sadece Ruanda’da yaşayan bu hayvanların anıldığı bu festivalin dışında yerli halkın yeni doğan çocuklarına isim vermek için düzenlediği Kwita Izina Festivali yapılmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.