Vizesiz Gidilen Yeşillik Ve Doğallık Adası: Jamaika

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Jamaika tarafından vizeye tabi tutulmamaktadır. Bunun için ziyaretinizin 90 günü aşmaması gerekmektedir. Otel rezervasyonu, dönüş bileti, varsa davet mektubu gibi dökümanların girişte bulundurulması işlemlerinizin daha hızlı gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır. Ülkeye Türkiye üzerinden aktarmasız uçuş yapılmamaktadır ancak Amerika, Avrupa ya da Küba üzerinden ulaşabilirsiniz.

Jamaika’nın başkenti Kingston’dur ve bu kent Surrey County bölgesinde yer alır. Aynı bölgede Portland, Saint Thomas gibi büyük kentlerle birlikte dünyanın en büyük yedinci limanı olan Kingston Doğal Limanı bulunur. Ülkenin diğer bölgesi Cornwalk’ın önemli kentleri Hanover, Trelawny ve Montego iken Middlesex County bölgesinin büyük kentleri Manchester ve Clarendon’dur. Ülkenin kuzeyinde Küba, doğusunda Hispaniola Adası bulunur ve Büyük Antiller’deki ada ülkelerinden biridir.

Ülkede yerli halk Patwa dilini konuşur. Bugünkü İngilizce’ye benzese de farklı bir yapısı olan bu dil İspanyolca, Fransızca ve İngilizce‘nin bir sentezi olarak tanımlanabilir. Halk Patwa dili konuşsa da ülkenin resmi dili İngilizce’dir. (Jamaika’lıların İngilizcesini anlamakta zorlanabilirsiniz.) Ülkede konuşulan bir başka dil ise İspanyolca‘dır. Birçok farklı yerel halkın meydana getirdiği ülkedenin çoğunluğu hristiyandır. Hristiyan kesimin %60‘I protestan, %5’I katoliktir. Jamaika’nın kalan %35’lik nüfusu ise ilkel ruhani güçlere inanır.

Jamaika Colomb tarafından keşfedildiği sırada burada Arawak yerlileri yaşardı ancak İspanyollar onları bölgeden sürüp yerine Afrika’dan getirdikleri köleleri yerleştirmiştir. Daha sonra İngilizlerin yönetimine geçen ülkede köle ticareti devam etmiş. O dönem Avrupa’ya şeker ihraç eden bir köle kolonisi haline gelmiştir. Jamaika tarihi boyunca kölelikle ve sömürgecilerle mücadele etmiş bir halka sahip olan ülkenin köklü bir kültürü vardır ve halk kendini hala Afrikalılara yakın hissetmektedir. 1960’lı yıllarda İngiliz sömürgesi olmaktan çıkıp bağımsızlığını ilan eden Jamaika ska, dub, reggae gibi müzik türlerinin çıkış noktası; Sean Paul, Shaggy ve Bob Marley gibi dünya yıldızlarının anavatanıdır. Karayip bölgesindeki üçüncü büyük ada olan Jamaika’da yağmur ormanları, sulak alanlar, mercan resifleri gibi doğal alanlar bulunmaktadır.

Tropikal iklime sahip bir ada ülkesi olan Jamaika’da yazlar kuzeyde sıcak ve nemli, güneyde biraz daha kurudur. Ülke Atlas Okyanusu’nun fırtına hattı üstünde bulunduğu için dönem dönem şiddetli fırtınalar görülebilmektedir. Turistlere tavsiye edilen en makul dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Bu dönemde kalabalık azalır, hava daha ılıktır ve tropikal yağmurlar bitmiş olur. Ülkede Haziran ile Kasım arasındaki aylar oldukça yağışlı geçer.

Jamaika insanı misafirperver ve cömert olarak tanınır. Ülkede insanlar turistlere hediye vermeyi severler. Şebeke suyu içmeye müsait olsa da yine de pet şişelerden tüketilmesi tavsiye edilir. Sineklerin yoğun bulunduğu ülkede sıtma görülebilmektedir. Bu sebeple gitmeden önce sıtma aşısı yaptırmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte ülkede HIV virüsü da yaygın olduğundan dikkatli olunmalıdır. Marijuna kullanımı ülkede yasaldır.

Jamaika yemekleri bol baharatlı olarak bilinir ve mutfakları Afrika, İspanyol, İngiliz, Hindistan mutfaklarından etkilendiği için oldukça çeşitlidir. Deniz ürünleri bol tüketilir ve sokaklarda birçok seyyar satıcı bulunur. Aynı zamanda rastafaryan denilen ve vejetaryenlere yönelik, et içermeyen yemek çeşitleri de bulunur. Avokado, bezelye, ananas, muz en çok tüketilen meyvelerdir.

Jamaika denildiğinde akla müzik kültürleri gelir. Raggae türü müziğin anavatanı olan ülkede her yıl birçok müzik karnavalı düzenlenir. Bob Marley’nin doğum günü olan 6 Şubat ülke için önemli bir gündür. Bu tarihte başlayan ve bir hafta kadar sürdürülen karnavalda merkezinde Bob Marley’nin anılması olan müzikal etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Afrika Jamfest isimli müzik, moda ve dans üzerine kurulu, Kingston merkezli festivali görmek isterseniz Ekim ayında ziyaretinizi gerçekleştirmelisiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.