Vizesiz gidilmeye değer bir ülke : FİLİSTİN

 

Filistin’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vize uygulanmamaktadır. Filistin’e iki giriş şekli bulunur: Mısır üzerinden Gazze’ye ya da İsrail üzerinden Batı Şeria’ya girebilirsiniz. Bunun için giriş bölgenize göre İsrail ya da Mısır gümrüğünden geçici vizenizi temin edebilirsiniz. Türkiye’den bölgeye direkt uçuş bulunmaz. Kahire ya da Kudüs’e aktarmasız olarak Türk Hava Yolları ile uçabilir, buradan Filistin’e geçebilirsiniz. Türkiye’den Filistin’e çok az sayıda tur organize edilmektedir.

Akdeniz’in doğusunda bulunan Filistin İsrail’in bir kısmı, Gazze sahil şeridi ve Batı Şeria bölgelerinden meydana gelir. Ülkenin hudutları tartışmalıdır ve bazı uzmanlar Ürdün bölgesini de Filistin içinde saymaktadır. Ülkede ılıman bir ortadoğu iklimi hakimdir. Parlamenter demokrasi ile ve yarı başkanlık sistemiyle yönetilir. Başkenti Batı Şeria kısmında Ramallah, Gazze Şeridi kısmında ise Gazze olarak kabul edilmiştir. Önemli kentleri Kudüs, Yafa, Hayfa, Nablus olarak sıralanabilir.

Gazze Fillistin’in en kalabalık kentidir ve Akdeniz kıyısından yaklaşık 3 km kadar içeride kurulmuştur. İbranicede güçlü manasına gelen Gazze kent merkezi alçak ve daire şeklinde bir tepede kurulmuştur. Nüfusu 400 bin olan bölgenin tek içme suyu kaynağı yeraltı sularıdır. Su sorunu ülkenin İsrail ile yaşadığı problemlerden biridir. Batı Şeria ülkenin ikinci büyük kentidir ve batısında, kuzeyinde ve güneyinde İsrail, doğusunda Şeria Irmağı ve Lut Gölü yer almaktadır. İklim ılımandır. Kışlar ılık, yazlar sıcak olur.

Filistin 16. yüzyılda Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilmiştir. 1. Dünya Savaşı sonrasında ise Osmanlı yıkılınca İngiliz mandası haline geldi. 1947 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletler kararıyla bölge Yahudiler ve Araplar arasında paylaştırıldı. 1948’te İsrail kurulunca çıkan savaşta Batı Şeria bölgesi Ürdün tarafından işgal edilse de 1988’de Ürdün bu bölgeyi Filistin’e bıraktı. 1948 yılında İsrail tarafından işgal edilmiş bölgede yaşayan Filistin halkının ortalama geliri 1200 dolar civarındadır. (İsrail’in kişi başına düşen milli geliri 12000 dolar) Halkın %22’si sanayide, %3’ü tarımda, kalanı hizmet sektöünde çalışmaktadır.

Ülkenin resmi dili Arapça’dır. Bölgedeki Yahudiler İbranice konuşurken Filistinliler Arapça konuşmaktadır. Ülkenin %78’I yahudi, %5’I hristiyan, %17’si müslümandır. 1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen Doğu Kudüs ile Batı Yaka tarafında ise halkın %75’I müslüman, %18’I yahudi, %6’sı hristiyandır. Ülkedeki müslümanların büyük bölümü sünni, kalanı şafiidir. Filistin bölgesi birçok inançta kutsal topraklar olarak tanınır ve hem Yahudiler, hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için kutsaldır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’dan kaçan Yahudiler’in bölgeye gelmesinden beri Arap ve Yahudi halkları arasında mücadele yaşanmakta, bazen çatışmalara ve hatta savaşa dönebilmektedir.

Filistin’de Temmuz ve Ağustos aylarında bunaltıcı sıcaklar yaşanır. Bu sebeple turistlere genel olarak bu iki ayın dışında ülkeyi ziyaret etmeleri tavsiye edilir. En soğuk ay 7 derece ortalamayla Ocak, en sıcak ay 34 derece ortalamayla Temmuz ayıdır. Çok nadir de olsa Kasım-Mart döneminde yağışlar görülmektedir. Bununla birlikte ülkenin politik durumu karışıklığa müsait olduğundan seyahat planlanmadan önce Filistin’deki güncel siyasi olayları takip etmeniz yararınıza olacaktır. Bugün yalnızca Batı Şeria ve Gazze Şeridi Filistinlilerin idaresindedir ve bu bölgeler aynı zamanda İsrail ordusu tarafından işgal edilmiştir. Filistin ile İsrail hükümetleri arasında barış görüşmeleri yapılmaktadır.

Filistin yemekleri Asya, Etiyopya, Yahudi mutfağı, Akdeniz mutfağından etkilenmiştir. Cholent ismi verilen bir tür fasulye güveci ve Malouweh adı verilen börek kızartması Yahudi mutfağından ülkenin yemek kültürüne girmiş en meşhur yemekleridir. Gazze tarafına geçtiğinizde acılı ve bol baharatlı menüler ağırlıklıdır. En çok bilinen baharat ve çeşnileri pazı, dereotu, sarımsak, eriktir. Yemek pişirdikleri kapları topraktan yaparlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.