Vizesiz Güzel Bir Tatil : Ermenistan

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeyi turistik amaçlı ziyaret ediyorlarsa 120 güne kadar olan ziyaretlerinde vize uygulamayan ülkelerden biri olan ülkeye Türkiye’den İstanbul, Trabzon, Ankara ve Erzurum’dan Türk Hava Yolları’nın aktarmasız uçuşları bulunur. Aynı zamanda Gürcistan’dan geçerek karayolu ile de Erivan’a ulaşabilirsiniz. Vize yalnızca havayoluyla gidiliği takdirde alınabiliyor ve siyah, gri, yeşil pasaport sahipleri sınırda vize alamıyor.

Ermenistan kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Karabağ ve Azerbaycan, güneyde, İran ve batıda Türkiye ile komşuluğu bulunan bir Kafkas ülkesidir. Başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehri Erivan’dır. Gümrü, Hradzan, Kapan, Gavar ise diğer büyük kentleridir.

Ülkede resmi dil Ermenice olarak belirlenmiştir ve bununla birlikte Rusça ve İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır. Siyasi sebeplerden ötürü Ermenistan’da Türkçe ya da Azerice konuşmak yerli halk tarafından hoşgörüyle karşılanmayabliir. Ermeniler Hristiyanlığı devletin resmi inancı olarak tanıyan ilk ülke olmasına rağmen bugün seküler bir anayasaya sahiptir. Halkın %92’si Apostolik Kilisesi’ne bağlıdır.

Bugünlere kadar izole bir şekilde yaşayan Ermenistan’a son yıllarda her yıl %25 oranında artan sayılarda turist geliyor. Ülkeyi ziyaret eden turistler genel olarak Vayotz Dzor’da yer alan mağaraları, başkent Erivan’daki Ulusal Sanat Müzesi’ni, Goris’teki mağara evlerini, dünyaca ünlü Erivan Kütüphanesi’ni, Cumhuriyet Meydanı’nı ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış Yukarı Azat Vadisi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmezler.

Ermenistan’ın tam merkezinde yere alan Sevan Gölü ülkenin en önemli gölüdür ve olağanüstü doğa manzaraları sunar. Gölün etrafında birçok manastır bulunur ve bunlardan en çok bilineni Sevanavank Manastırı’dır. Yine bu göl ve çevresinde dört farklı doğal milli park bulunur ve bunlardan da en ünlüsü Dilijan Milli Parkı‘dır.

Ermenistan’a seyahat etmek için en çok tercih edilen dönem havanın biraz daha sıcak olduğu ve yağışların azaldığı yaz mevsimidir. Bu mevsimde karasal etkiyle sıcaklıklar 40 dereceyi bulabilmektedir. Yaz ayları sıcak geçtiği gibi kış ayları da oldukça soğuk geçmektedir ve genelde karlıdır. Ülke karasal iklim altında olduğu için nem oranı düşüktür ve sonbahar uzun, ilkbahar kısa geçer.

Ülke genellikle pek tehlikeli bir değildir. Yine de her yerde olduğu gibi turistleri hedef alan hırsızlık görülebilir. Bununla birlikte ülkede bayanların tek başına gece dışarı çıkması pek hoş karşılanmaz. Dikkatli olmakta yarar vardır. Mağazalar sabah erken saatte açılmaz ve sigara içmek bütün kapalı alanlarda yasaktır.

Ermenistan yemekleri kendi kültürünü oluşturmuş, kendine özgü lezzetlere sahip olmuştur. Yakındoğu ile Akdeniz yemeklerinden etkilenen yemek kültüründe yerel baharatlar, balıklar ve meyveler sık kullanılmaktadır. Ermeni yemekerinin kendine özgü olan özelliği ağır baharatların kullanılmaması; bunun yerine otlara, baklagillere ve meyvelere ağırlık vermesidir. Ayran, dolma, cacık, yoğurt gibi Türk mutfağından örnekler de görülebilmektedir. Şeftali neredeyse ulusal meyve sayılır. En ünlü yemekleri domuz eti, soğan ve biberden yapılan bir yemektir. Çorbaları pancardan yapılan kırmızı renkte bir çorbadır ve ekşi kremayla birlikte tüketilir.

Ermenistan’da yıl içinde birçok karnavala ve aktiviteye katılabilirsiniz. Her yıl deniz ürünlerinin tanıtımının yapıldığı ve katılımcılara balık ikram edilen Balık Festivali Abovyan’da düzenlenmektedir. Yine bölgedeki yerlilerin lahana çeşitlerini sergilediği ve Sardarapat’ta yapılan Dolma Festivali Ermeni mutfağını merak eden ziyaretçilerin ilgi gösterdiği bir etkinliktir. Bu festivalde konuklara çeşitli yemeklerin tarifleri öğretilir ve Ermeni yemeklerini dünyaya tanıtmak amaç edinilir. Festivalde geleneksel yemeklerin eski haliyle yapıldığı bir yarışma da organize edilmektedir. Yemeğin dışında bu festivalde çeşitli konserler, danslar, kareografiler ve çeşitli yemek yarışmaları da yapılmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.