Vizesiz Harika Bir Ülke Tatili :BELARUS

Belarus Türk vatandaşlarına eğer ziyaretleri turistik amaçlıysa 30 güne kadar olan seyahatlerinde vize uygulamaz. Vizesiz Belarus’a gitmek için otel rezervasyonu yapmanız ve ülkeye giriş yapmanız yeterlidir. Kapıda 30 günlük vizeniz onaylanacaktır. Türkiye’den Belarus’un başkenti olan Minsk’e aktarmasız uçuşlar Türk Hava Yollar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Belarus (Beyaz Rusya) Kuzey Avrupa’da bulunan eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Başkenti Minsk olan ülkenin komşuları Rusya ve Ukrayna’dır. Diğer eski sovyet ülkelerine nazaran Rusya’ya en yakın ülkedir.

500 ve 700’lü yıllar arasında bölgeye gelen Slav kavimleri bu bölgeye yerleşmiş ve bölgedeki diğer toplulukların da slavlaşmasını sağlayarak ülkenin etnik oluşumunda etkili olmuşlardır. Belarus toprakları 20. yüzyıla kadar her dönem Rusya ve Polonya arasında politik gerilim sebebi olmuştur. Daha sonra Polonya’nın Rusya ve Almanya arasında paylaşılmasıyla Rusya’ya katılmış oldu. 1.Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından işgal edilen ülkede Almanya savaşı kaybedince bu kez 1919 yılında Sovyet egemenliği başladı. 1991’e kadar Sovyet ülkesi olan Belarus 1991’de bağımsızlığını kazandı ve Türkiye de Beyaz Rusya’yı tanıyan ilk devlet oldu.

Belarus’un en önemli ülkesi ve başkenti Minsk’tir. Ülke voblast denilen 6 ayrı bölgeye ayrılmıştır. Gomel ülkenin en kalabalık 2. kentidir. Diğer önemli şehirler Mogilev, Vitebsk ve Brest olarak sıralanabilir. Ülkede

konuşulan resmi diller Belarusça ve Rusça’dır. Halkın %71’I Rusça, %12’si ise Belarusça konuşur. Bununla birlikte Polonyaca ve Ukraynaca da ülkedeki azınlıklar tarafından konuşulan diller arasındadır. Belarus toplumunun %60’I herhangi bir dine mensup olmadığını beyan etmektedir. Geri kalanlar arasında çoğunluk ortodokstur ve diğer yerleşik inançlar da musevilik, islam ve protestanlıktır.

Belarus denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir ve toprakları engebesiz, bataklıklıdır. Ülke yüzölçümünün %90’ını ormanlar oluşturur. Birçok akarsu ve 11 bine yakın göl bulunur ve Neman, Pripyat ve Dinyeper nehirleri Belarus sınırlarından akmaktadır. En yüksek noktası 345 metredeki Dzyarjinsk tepesi ve en alçak bölgesi ise 90 metrelik rakımıyla Neman Nehri’dir.

Beyaz Rusya sert, soğuk bir kara iklimine; çetin kışlara ve serin geçen yazlara sahiptir. Ülkeye seyahat etmek için en uygun zaman dilimi en sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos aylarıdır.  Bölgenin ortalama ocak ayı sıcaklığı 5 (genellikle karlı) ve Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 17 derece (serin, nemli) olarak ölçülmüştür. Ortalama düzeyde yağış almaktadır.

Beyaz Rusya Rus egemenliği altında yaşadığı dönemlerden kalma sanayi kuruluşlarına sahip olup ekonomisinde makine, traktör, kamyon, motor, elektronik, beyaz eşya gibi imalat sektörü ağırlık kazanmıştır. Bununla birlikte Gomel kentinde petrol üretim tesisleri de bulunmaktadır. En verimli tarım bölgesi ise Gomel ve Brest kentleridir.

Beyaz Rusya’da gece hayatı görülmeye değer canlılıkta yaşanır. Güvenlik

üst düzeydedir ve rahatlıkla geceleri sokaklarında gezebileceğiniz bir ülkedir. Turistlere yönelik saldırı, gasp gibi olayların yaşandığı pek görülmez.

Belarus yemekleri söz konusu olduğunda akla gelecek iki şey vardır: patates ve mantar. Geleneksel yemeklerinde bu iki malzeme mutlaka yer alır ve kırmızı et ile harmanlandırılarak sunulur. Belaruslular patatesten 250 çeşit yemek yapabilirler. Bu patates yemeklerinden en ünlüsü Draniki’dir ki buna bir çeşit mücver de denebilir. Sığır etinden yapılan Zrani sosisi ve kıymalı böreğe benzeyen Piroşki diğer yerel lezzetlerindendir. Süt ve süt ürünleri son derece ucuz olduğundan çok fazla tüketilir. Smetana isimli bir yoğurt türü ülkenin meşhur süt ürünüdür. Bununla birlikte ülkenin her yanında bulunan göller sebebiyle birçok tatlı su balığı çeşidi bulmak da mümkündür.

Beyaz Rusya’da devlet turizm sektörünün gelişmesine destek olmak için ülkede her sene düzenlenen 50’den fazla etkinliğe sponsor olmaktadır. Vitebsk’teki Slav Pazarı; Minsk’teki Minsk Baharı; Uluslararası Caz Festivali ülkenin turistler tarafından en çok ilgi gören etkinlikleridir. Bu etkinliklerin büyük bölümü Vitebsk ve Minsk’te düzenlenir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.