Vizesiz Huzur Dolu Bir Ada : Doğu Timor

Doğu Timor Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizeye tabi tutmaz. Turistik ziyaretler için 30 güne kadar ülkede konaklayabilirsiniz. Otel rezervasyonu, seyahat biletleri ve geçerli pasaportunuzla başkentteki havalimanından 30 günlük vize alabilirsiniz. Doğu Timor’a Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmaz. Endonezya’nın Bali şehrinden aktarma yaparak Doğu Timor’a ulaşabilirsiniz. Ülkede bir türk büyükelçiliği bulunmadığı için Cakarta’daki Türk temsilcilikleri aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti Asya’da 14700 kilometrekarelik yüzölçüme sahip,  başkenti Dili olan bir ülkedir ve tek komşusu Endonezya’ya bağlı olan Batı Timor’dur. 1500’lü yıllarda Portekiz tarafından sömürgeleştirilen Doğu Timor 1970’lere kadar Portekiz kolonisi olarak yaşadı. Daha sonra Endonezya tarafından işgal edilip bu ülkenin bir ili haline getirildi. Doğu Timor bağımsızlığına ancak 2002 yılında kavuşabildi. Doğu Timor bölgedeki katolik hıristiyan olan az sayıda ülkeden biridir.

Portekizlilerin kurduğu ilk sömürgelerden biri olan Timor Adası’nda ağırlıklarını en çok Doğu Timor’da hissettirmiş ve sadece Doğu Timor’daki kolonilerini 20. yüzyıla kadar ellerinde tutabilmişlerdir. 1975’te Endonezya’nın işgal ettiği ve ancak 2002’de referandum sonucu bağımsızlığını kazanan Doğu Timor bu süreçten beri siyasi partiler, çeteler ve kabilelerin güç çatışmasına sahne oluyor. Son dönemlerdeki ayaklanmalar ülkedeki birçok şehre zarar verdi ve birçok yerli mülteci kamplarına yerleşmiştir.  Doğu Timor dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Yıllık kişi başına düşen gelir 850 dolardır ve insani gelişmişlik sıralamasında ise son 30 ülke arasında bulunur. Kahve, beton, yağ ve keresteye dayanan bir ekonomisi vardır.

Tropik iklimin hakim olduğu Doğu Timor’u ziyaret etmek için tavsiye edilen en uygun dönem nemin ve sağanak yağışların azaldığı Haziran ile Ekim arasıdır. Doğu Timor bütün yıl sıcak/ılık ve nemlidir. Kasım ile Mayıs ayları yağmurlu geçer ve ortalama sıcaklık 31 derecedir. Haziran ile Ekim ayları ise daha kurak geçer. Malay adalarının bir parçası olan Timor bu adaların en büyüğüdür.Kuzey bölgedei yüksek rakımlı adalardan olan Ombai ve Wetar Boğazı ile sınırları belirlenen Timor’un Avustralya kıtası ile sınırını ise Timor Denizi çizer.

Doğu Timor’da 2 resmi dil konuşulur. Bu iki dil Portekizce ve Tetum dilidir. Toplumda yerel Tetum dili ağırlıklı konuşulurken resmi yazışmalarda Portekizce kullanılır. Ülkede konuşulan Bekais, Fataluku, Habun gibi farklı yerel diller de halk tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Yerel halk 1975’teki Endonezya işgalini kendilerine zulmettikleri ve dinlerini değiştirmeye zorladıkları için nefretle hatırlar ve bu yüzden bölge halkıyla Endonezya konusunda siyasi diyaloglara girilmemesi tavsiye edilir. Bir Doğu Timorluya hala Endonezya sömürgesi olup olmadıklarını sormak gerginliğe sebep olabilir.

Doğu Timor yemekleri genel olarak domuz, balık, prinç, tropik meyveler ve fesleğen ağırlıklı olur. Ülke yemekleri uzun süre kolonisi olduğu Portekiz yemeklerinin de etkisi altında kalmıştır. Portekiz sömürgelerinde yiyebileceğiniz çoğu şeyi Doğu Timor’da da bulabilirsiniz.

Doğu Timor henüz 15 senelik bir ülke olan Doğu Timor’da her yıl mart ayında Yemek Festivali düzenlenir. Festivl of Culture and Food of Timor isimli bu festivalde ülke kültürünü, yerel gelenekleri gözlemleyebilirsiniz. Bir başka önemli festival ise her yıl Ekim ayında organize edilen Ramelau Kültür Festivali‘dir. Bu festival boyunca sokaklarda yerli halkı geleneksel kıyafetleri içerisinde eğlenirken görebilirsiniz. Ülkenin siyasi atmosfere sahip festivali ise her yıl Ekim ayında yapılan Festa ba Dame yani Barış Festivali’dir.

Doğu Timor’da Kurban, Ramazan Bayramları; İşçi Bayramı; Azizler ve Ruhlar Günü, Noel; Bağımsızlık Günü, Kahramanlık Günü, Gençlik Günü çeşitli bayramlar ve resmi tatil günleri bulunur. Hem müslüman hem hıristiyan bayramlarında resmi tatil hakkı tanınmıştır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.