Vizesiz Karayip Denizinde Muhteşem Bir Ada : DOMİNİKA

Resmi adı Dominika Milletler Topluluğu olan ülke Karayip Denizi’nde Antiller’in bir parçası olan küçük bir ada ülkesidir. On farklı bölgeye ayrılarak yönetilen Dominika’nın başkenti Roesau kentidir. Dominika’nın toplam nüfusu 75 bin kişiyken Roseau’nun nüfusu 17 bindir. Bunun dışında diğer büyük kentleri Portsmouth, Saint Joseph, La Plaine ve Marigot‘tur.

1494 yılında Kristof Kolomb tarafından bulunduktan sonra 100 yıl kadar Avrupalıların ilgilenmediği bölgeye önce 17. yüzyılda Fransızlar; daha sonra İngiltere giderek sömürgeleştirdi. Dominika İngiltere’den ayrılıp bağımsızlığını 1978 yılında ilan etti. 17. yüzyıldan beri sömürge olarak yaşamış olması diline de yansımıştır. Ülkede resmi dil İngilizce’dir ve yabancı dil olarak da büyük çoğunluk Fransızca öğrenmeyi tercih eder. Yine İngiliz sömürgesi olduğu için nüfusunun %80’inden fazlası Katolik Hıristiyan olmakla birlikte son zamanlarda Protestan nüfusunda da artış izlenmektedir. Ülkede küçük bir azınlık müslüman nüfus da yaşamaktadır ve Ross Üniversitesi bölgesindeki cami en önemli camidir.

Ülke ekonomisi genellikle tarım ağırlıklıdır. En önemli ihraç ürünü muzdur. Bununla birlikte bütün yemeklerinde muzun yeri vardır. 1994 ve 1995 yılında yaşanan Louis Kasırgası ülkenin muz üretiminin neredeyse tamamını bitirmiştir. Ülke sonraki yıllarda inşaat ve turizm ile ayakta kalabilmiş; muz ihracatı yeni yeni eski günlerindeki miktarlara ulaşabilmiştir. Dominika’nın diğer ihraç ürünleri sabun ve narenciyedir.

Dominika tropik bir iklim etkisi altındadır ve bu sebeple turistik geziler çoğunlukla Şubat ile Mayıs ayları arasında gerçekleştirilmektedir. Şubat ayından sonra ülkedeki tropik fırtınalar diner, yağış azalır ve ülke genelinde turistlerin ilgi gösterdiği karnavallar düzenlenmeye başlar. Yıllık sıcaklık ortlaması 29 derecedir. Haziran ile Kasım ayları arasında ülkede kasırga tehlikesi bulunur ve seyahat edilmesi pek önerilmez.

Dominika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahatleri turistik amaçlıysa 21 güne kadar vize uygulamaz. Kapıda vize uygulaması bulunan ülkeye girişte yetkililere dönüş uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu ibraz etmeniz gerekebilir. Pasaportunuzun en az 180 günlük kullanım süresi bulunmalıdır. Ülkeye Türkiye’den direk uçuş bulunmaz ancak Douglas Charles ya da Canefield Havalimanlarına San Juan, Barbados ve Antigua üzerinden aktarmalı olarak gidilebilir.

Dominika yemekleri diğer Karayip Denizi ülkeleriyle benzerlikler taşır. En çok önem verdikleri öğün kahvaltıdır. Ağır denilebilecek şekilde kahvaltı ederler. Tuzlu balığı çok severler. Eğer fast-food tüketmek isterlerse bu genelde kızartma olur. Sokaklarda seyyar satıcılar tavuk kızartması ya da balık satarlar. İngiliz sömürgesi oldukları dönemden kalma bir alışkanlık olarak sabah kahvaltısında yumurta, bacon, ekmek de yerler ve çay içerler. Öğlen ve akşam öğünlerinde sebze ağırlıklı beslenirler. Muz, patates, bezelye, yer elması en çok tükettikleri bitkisel gıdalardır. Tavuk etini çok sever ve genellikle et yemeklerini soğan, sarımsak, zencefil gibi çeşnilerler haşlayarak yerler.

Dominika’nın en önemli ve en çok turistin ilgisini çeken aktivitesi Karnaval’dır. Her sene Paskalya’dan önceki ilk Çarşamba günü kutlanır ve bir hafta boyunca devam eder. Bu festivalde ülkenin etnik yapısı, yerel gelenekleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte Nisan ve Haziran aylarında düzenlenen Sanat Festivali‘nde sergiler, tiyatrolar, gösteriler, konserler düzenlenir. Her sene Mayıs ayında düzenlenen Karayip Kuş Festivali‘nde bölgedeki binlerce kuş türünün gözlemlendiği turlar organize edilir. Aynı zamanda bir dalış ülkesi olan Dominika’da her sene Temmuz ayında dokuz gün süren bir Dalış Festivali düzenlenir. Dünyanın dört bir yanından gelen dalgıçlar burada eğitim alır ve yarışmalara katılır. Yerel halkın giydiği geleneksel elbiselere wob dwiyet adı verilir ve bu kıyafet üstüste geçirilmiş kumaş parçalarından oluşur. Bu geleneksel kıyafet daha çok festival günlerinde ya da bayramlarda giyilmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.