Vizesiz Muhteşem Bir Tatil Ülkesi : DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik Cumhuriyeti ülkeye girişlerde Türk vatandaşlarına 10 dolar karşılığında 30 günlük vize verir. Bunun için ziyaretinizin turistik amaçlı olduğunu beyan etmek ve otel rezervasyonunuzu ibraz etmek yeterlidir. Ülkede sekiz havalimanı bulunur ancak daha çok başkent Santo Domingo Havalimanı ya da Punta Cana Havalimanı kullanılır. Türkiye’den aktarmasız olarak Dominik Cumhuriyeti’ne gitmek mümkün değildir ancak Avrupa’nın önemli şehirlerinden (Berlin, Paris, Londra, Amsterdam, Madrid) Dominik Cumhuriyeti’ne ulaşılabilir.

Dominik Cumhuriyeti Karayip Denizi’ndeki Hispanyola isimli adanın üzerinde kurulmuş bir ülkedir. Dünyada doğal yaşamı ve tabiatıyla ünlü olan Dominik Cumhuriyeti 50 bin kilometrekare alanda kurulmuştur ve bir diğer önemli özelliği Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfettiği sırada ilk çıktığı kara parçası olmasıdır. Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır ve toplumun neredeyse tamamı İspanyolca konuşur. İspanyolca ile birlikte İngilizce de bölge halkı tarafından bilinir ve özellikle turistik bölgelerde yoğun olarak kullanılır. Aynı zamanda Haiti kökenli şeker kamışı işçileri kendi aralarında Fransızca konuşur. Dominik Cumhuriyeti toplumu genel olarak melez bir toplum olarak değerlendirilir. %74’ünün melez olduğu Dominik Cumhuriyeti toplumunun %15’I Avrupalı, %12’si de Afrikalıdır. Karayipler bölgesinin en büyük turizm ekonomisine sahiptir.

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo‘dur ve bununla birlikte 30 eyalet daha vardır. Nüfus yoğunluğu başkent Santo Domingo‘yla beraber Santiago, La Vega, San Pedro gibi kentler de ülkenin önemli turistik merkezleridir. Punta Cana, Cabarete ve Saona Adası diğer önemli şehirleridir. Porto Riko’nun batısında, Küba’nın ve Haiti’nin doğusunda yer alan ülkenin kuzeyinde Atlas Okyanusu, gündeyinde ise Karayip Denizi yer alır. Dominik Cumhuriyeti seküler bir anayasaya sahiptir ve herkes din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir. Ülkenin %95’ini hristiyanlar oluşturur ancak müslümanlık, musevilik, budizm gibi inançlar da azınlık olarak toplumda yer almaktadır. Çok küçük de olsa Haiti’ye yakın bölgelerde ilkel Afrika inançlarına bağlı insanlar da yaşamaktadır.

Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların yeni kıtada keşfettikleri ilk bölgedir ve ilk yerleşimlerini bu ülke topraklarında kurmuşlardır. Hispaniyola Adası 1821 yılına kadar İspanyol sömürgesi olarak idare edilmiş ve 1821 yılında Dominik Cumhuriyeti kurulmuştur. Ömrü kısa olan bu cumhuriyet Haiti tarafından işgal edilmiş ancak 1844 yılında yeniden bağımsızlığını kazanmıştır. Bu zamandan 1961 yılına kadar çeşitli diktatörüler tarafından yönetilen ülke son diktatör Rafael Molina’nın ölümüyle demokrasiyle tanışmıştır.

Dominik Cumhuriyeti’ne yılın her döneminde ziyaret gerçekleştirilebilir ancak Ağustos ile Ekim dönemi boyunca ülkede kasırga olasılığı bulunduğundan turistler bu aylarda daha nadir olarak ziyaret ederler. Kıyı bölgelerde yıl boyu ortalama sıcaklık 26 derecedir ve günlük olarak pek sıcaklık farklılığı gözlenmez. Dominik Cumhuriyeti’nde yılın her günü hava sıcaktır ve denize girilebilir. Bütün plajlar da yıl boyu açıktır. Dominik Cumhuriyeti’nde iklim şartları mevsimsel değil bölgesel olarak değişiklik gösterdiğinden ziyaret edilecek bölgeye seyahat planlamak daha doğru olacaktır. Ekim ile Mayıs ayları arasında kuzey, Mayıs ile Ekim ayları arasında ise güney bölgelerde uzun süren sağanak yağmurlar görülür.

Ülke ekonomisi tarım, ticaret ve turizm odaklıdır. Topraklarının %30’unu tarım alanlarının kapladığı Dominik Cumhuriyeti’nin en önemli tarım bölgesi kuzeydeki Cibao Vadisi olarak bilinir ve bölgenin en önemli gelir kaynağı şeker kamışı üretimidir. Bununla birlikte prinç, kakao, domates, muz, avokado ve mango gibi ihraç tarım ürünleri vardır.

Dominik Cumhuriyeti yemekleri genel olarak Orta Amerika yemeklerine benzer. Yemeklerinde en çok deniz ürünleri, siyah fasulya ve prinç kullanırlar. En meşhur yiyecekleri kahvaltıda tükettikleri ve peynir, bacon, muz içeren Mangu‘dur. En meşhur öğlen yemekleri ise prinç, fasulye, muz ve etten yapılan La Bandera‘dır.

Ülkede her yıl Temmuz sonu ve Ağustos başında bir müzik festivali olan Santo Domingo Merengue isimli bir festival düzenlenir. Bir hafta süren bu festival bölgedeki en önemli müzik aktivitesi olarak gösterilir. Aynı zamanda Dominik Cumhuriyeti Caz Festivali de her sene Ekim ayında organize edilir ve bütün dünyadan sanatçıları ve turistleri ağırlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.