Vizesiz Tatil Ve Eğlence Ülkesi : EL SALVADOR

El Salvador Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat amaçlı girişlerinde 90 güne kadar vizeye tabi tutmayan ülkelerden biridir. Türkiye’den direkt uçuşun yapılmadığı Comalapa Havaalanı Ilipango kentindedir ve uçuşlar Miami, Madrid, Dallas, Panama üzerinden gerçekleşmektedir.

El Salvador Orta Amerika’nın en küçük ülkesidir. Batısında Guetamala, doğusunda Honduras ile komşu olan ülkenin güneyinde ise Pasifik Okyanusu bulunur. El Salvador’un başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti San Salvador‘dur. Diğer büyük kentleri ise Santa Ana, San Miguel, Santa Tecla’dır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu hristiyanlar oluşturur ve bunların da çoğunluğu katolik mezhebindendir. Ülkede %20’lik bir ateist nüfus da bulunmaktadır.

El Salvador’un resmi dili uzun yıllar kolonisi olduğu İspanyolların dili olan İspanyolca olsa da yerliler Nawatya ve Maya gibi eski dilleri kullanmaya devam etmektedir. El Salvador’da yerel halk turistlere karşı güleryüzlü ve sıcakkanlıdır. Misafirperver olarak tanımlanabilecek ülkenin nüfusu 6.5 milyondur. Orta Amerika’ya hakim olan İspanyollar tarafından sömürgeleştirilen ülke uzunca bir süre Guetamala’nın bir eyaletiydi. 1821 yılında bağımsızlığını kazandı.

Tropikal bir iklime sahip olan El Salvador akarsuları, volkanları ve tabiatıyla ünlüdür. Etrafındaki diğer tropikal ülkelerden daha yüksek rakımlı olması El Salvador’u daha serin bir alternatif yapmaktadır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi yağışların etkisini kaybettiği Kasım ile Nisan ayları arasıdır. Ülkedeki festivaller de genellikle bu dönemde düzenlenir. Ülkenin yüksek bölgelerinde ortalama yıllık sıcaklık 23 derecedir ve aynı zamanda bu bölgeler yağışlıdır. Ülke genelinde yağışlar Mayıs ile Ekim ayları arasında yoğunlaşır. Bu dönemde ülkede nehir taşmaları, sel ve heyelan olayları görülmektedir.

El Salvador’da 13 yaşına kadar parasız zorunlu eğitim verilir ve okuma yazma bilenlerin oranı %63’tür. Bununla birlikte ülkede 2000’li yılların başlarından beri suç olaylarında artış gözlenmektedir ve bu nedenle sokaklarda çok sayıda polis ve güvenlik görevlisi bulunur. Yine de El Salvador insanı turistlere karşı misafirperverdir. Salgın hastalıklara karşı önlem olarak içme suyunun kapalı şişelerden temin edilmesi tavsiye edilmektedir. El Salvador Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olsa da ekonomisi güçlüdür. Turizm ile birlikte gıda, petrol, gübre, metal sanayi önemli gelir kaynaklarıdır. Ülkenin en önemli ihraç ürünü ise kahvedir.

El Salvador yemekleri eski Maya, Lenka ve Pipil uygarlıklarının etkilerini taşır. Bununla birlikte bir dönem sömürgesi olduğu İspanyolların yemeklerinden de etkilenmiştir. Bir deniz ülkesi olması El Salvador mutfağını deniz ürünleri açısından da zengin yapmaktadır. En meşhur yiyecekleri mısır, tortilla, peynir, domuz eti ile hazırlanan pupusadır. Başka bir ünlü yiyeceği ise lahana, meyan kökü, domuz eti karışımıyla hazırlanan yuca fritadır. Fast-food olarak da hindi eti, domates, salatalık, soğandan oluşan bir tür sandviç tüketilir.

El Salvador’da yaz ayları festivaller ve etkinlikler açısından oldukça hareketli geçer. Kutsal hafta olarak bilinen Semena Santa isimli büyük bir karnaval Mart ayında düzenlenmektedir. Bu karnavalı takip etmek için genelde San Salvador kenti tercih edilmektedir. Her sene Mayıs ayında organize edilen Palmiye Festivali ise ülkenin etnik yapısını görme ve yerel geleneklerini tanımak için değerlendirilebilecek fırsatlardan biridir. Bu festival döneminde sokaklarda peyzaj çalışmaları yapılır. Sokak oyunları, kitlesel yürüyüşler ve kültürel aktiviteler ile birlikte çocuklar için eğlenceli aktiviteler düzenlenir. Adrenalin tutkunların dünyanın dört bir yanından gelip sokaklarda yüzleri boyalı bir şekilde birbirine ateş topları fırlattığı Ateş Topu Festivali her yıl Ağustos ayında Nejapa‘da; sokaklarda özel kostümleriyle genç kızların dansettiği ve kitlesel yürüyüşlerin yapıldığı büyük parti ise Kasım ayında San Miguel kentinde yapılmatadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.