Vizesiz Tatil: GUATEMALA

 

Guetamala Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. Turistik seyahatlerde 90 güne kadar vize uygulanmaz. Bununla birlikte Türkiye’den Guetamala’ya aktarmasız uçuş imkanı yoktur. Ülkeye gitmek için Amerika üzerinden aktarma yapmanız gerekir ve yolculuk yaklaşık olarak 18 saat sürer.

Orta Amerika’da yer alan Guetamala’nın kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize, güneyinde Honduras yer alırken batısında Karayip Denizi’ne kıyısı vardır. Resmi dil İspanyolca’dır ve Guetamala toplumunun %90’ından fazlası İspanyolca konuşur. Maya kültürüne sahip ülkede Maya dili ailesinden 20 farklı dil daha konuşulur. Bunlardan en çok kullanılanları Xinca, Garifuna ve Mam dilleridir. Ülkedeki en yaygın din hristiyanlıktır. Çoğunluk Protestandır ancak ülkede katolik ve ortodokslar da yaşamaktadır. İspanyollardan bağımsızlığını 1847 tarihinde kazanmıştır ve 1944 yılındaki devrim sonrası uzun süren bir iç savaş dönemine girmiştir. 1996 yılında biten savaşın yaraları hala tam olarak sarılabilmiş olduğu söylenemez.

Guetamala iklimi bölgelerine göre değişiklik gösterir. Central ve Western Highlands bölgelerinde hava biraz daha serindir. Peten ve Pasifik bölgerinde ise hava daha sıcaktır ve iklim tropik özellikler gösterir. Yıllık sıcaklık ortalamasının 22 derece olduğu Guetamala’da yılın her ayı ılık geçer ve bu yüzden her mevsim ziyaret edilebilir bir şehirdir. Bununla birlikte şiddetli yağmurların yağdığı Mayıs ile Ekim ayları arasında ziyaret edilmesi pek tavsiye edilmez. Turistlerin en yoğun olarak bulunduğu dönem Aralık ile Mayıs ayları arasındaki dönemdir. Bu aylarda hem iklim daha ılıktır, fırtınalar azalmış olur ve ülkenin meşhur festivalleri genel olarak bu dönemde organize edilir.

Guetamala başkenti Guetamala City olan ve beş bölgeden meydana gelen bir ülkedir. Central Highlands başkentin de sınırlarında bulunduğu bölge; Western Highlands eski Mayaların yaşadığı ve Atitlan Nehri’nin bulunduğu bölge; Karayip Kıyısı tropik iklimiyle ve kumsallarıyla meşhur bölge; Peten bölgesi tropik ormanlarıyla ünlü bölge; Pasifik Highlands ise kumsallarıyla ünlü turizm bölgesidir. İspanya sömürgeciliği döneminde başkent olan Antigua UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Guetamala’nın diğer önemli kentleri Panajachel, Flores ve Quetzaltennango olarak bilinir.

Guetamala yemekleri yine iklimi gibi bölgelerine göre farklılık gösterir. Yemekleri en çok Meksika ve İspanyol yemeklerine benzese de Meksika Mutfağı kadar baharatlı değildir. Mısırlı tortilla ve siyah fasulye her öğün tüketilen yiyeceklerindendir. Bununla birlikte hemen her yemeğin içinde et bulunur. Ülkenin en meşhur yemeği çeşitli tropik bitkilerle karıştırılarak yapılan hindi çorbasıdır ve genellikle Alta Verapaz’da yapılmaktadır. Bir diğer ünlü yemekleri Empanadas dedikleri un, et ve patatesten meydana gelen yiyecektir. Turistlerin en çok sevdiği fast-food ürünü ise pepiani adı verilen tavuk, biftek ve domuz etinin domates, biber ve karabiberle harmanlanmasıyla yapılan bir çeşit tortilladır. Aperatif olarka ise püre yapılmış avokado yemeği olan guacemole tercih edilmektedir.

Guetamala’nın tarih öncesinden, Mayalardan beri zengin bir kültürel mirası vardır. Bu nedenle Guetamala’da her yıl pek çok festival ve karnaval düzenlenmektedir. Bunlardan en çok bilineni her yıl Temmuz’un ilk haftasında Coban kentinde düzenlenen ve yaklaşık 14 gün süren La Fiesta Nacional Indigena de Guetamala‘dır. Bununla birlikte dünyada en çok ilgi duyulan Maya festivali olan bu etkinlikte halk geleneksel elbiselerini giyer, sokaklarda yürüyüşler ve konserler düzenlenir. Maya mutfağından örnekler yemek olarak sunulur ve sokaklardaki tezgahlarda el yapımı hediyelik eşyalar satılır. Garinagu Festivali Guetamala’nın en canlı festivallerindendir. Karayip Denizi sahilinde, Livingston kentinde organize edilen festivalde sokak partilerinin yanında dini ritüeller de yapılmaktadır. Bu festival her sene Kasım ayında organize edilmektedir ve Garifuna toplumunun geleneksel organizasyonudur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.