Vizesiz Yaz Tatili: Fildişi Sahili

 

Fildişi Sahili Afrika’da yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. Sınırda 90 güne kadar ziyaretlerinizde vize alabilirsiniz. Vize online olarak internetten alınmaktadır. Bunun için konaklama rezervasyonu, uçuş bileti ve en az 6 aylık kullanım süresine sahip bir pasaporta ihtiyacınız vardır. Sadece Abidja Havalimanı’na yapılan uçuşlarda geçerli bu vize başvurudan 48 saat sonra mailinize gönderilmektedir. Gitmeden önce Hepatit A aşısı yaptırmak gerekir. Türk Hava Yolları’nın ülkeye direkt uçuşu yoktur ancak Kahire ya da Casablanca üzerinden ülkeye ulaşabilirsiniz.

Fildişi Sahili Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir Afrika ülkesidir ve ülkenin batısında Gine, doğusunda Gana, kuzeyinde Mali yer alır. Başkanlık sistemiyle yönetilen ülke 1960 yılında bağımsızlığını kazanmıştır ve her yıl 7 Ağustos tarihinde bağımsızlıklarını kutlarlar. Başkenti Yamoussoukro‘dur ve en önemli şehirleri Abbidjan, Aboisso, Bouke, Yamoussokro, Divo ve Daloa da olarak bilinir.

Fildişi Sahili’nin resmi dili Fransızca olduğu gibi 50’den fazla yerel dil ve lehçe de kullanılmaktadır. Dioula dili bölgede en çok kullanılan dildir. Nüfusun %33’ü hristiyan, %26’sı müslüman, %22’si ateist ve %14’ü animisttir. Ülkedeki en kalabalık etnik grup %41 ile Akanlar iken onları %16 ile Voltaique, %15.5 ile kuzey mandları, %10 ile Krous ve %9 ile Güney Mandları takip eder. Felix’in yaptırdığı “The Basilica of Our Lady of Peace of Yamuossoukro isimli bazilika dünyadaki benzerleri arasında en büyüklerden biridir.

Fildişi Sahili Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Kahve, kakao, yağ ihracında dünya lideridir. Bununla birlikte ülke ekonomisi bu malların piyasa fiyatlarına ve iklim koşullarına göre değişkenlik gösterir. Fildişi Sahili Nüfusu’nun %66’sı tarımla uğraşmaktadır. En çok bilinen tarım ürünleri kahve, muz, kakao, prinç, şeker ve kauçuktur. Kakaonun ihracattaki payı %30’un üzerindedir ve dünyada kakao diyince akla Fildişi Sahili gelir. En çok ihracatı Fransa, ABD, Hollanda ve Nijerya’ya en çok ithalatı ise Fransa, Nijerya ve Singapur ile gerçekleştirir. Ülkede temiz suya ulaşım %80’in üzerindedir ve yüksek sayılabiliecek bir orandır. Nüfusun yalnızca %23’ü tam teşekküllü hastanelerden yararlanabilmektedir. Geri kalan %75 ancak basit ve ilkel sağlık hizmeti alabilmektedir. 15 yaşın üzerindeki insanların okuma yazma bilme oranı %45 civarındadır. Ülkede eğitim ücretsiz verilmekte ve kitaplar için ücret talep edilmemektedir. Erkek çocukları için 10, kız çocukları için 8 yıl zorunlu eğitim vardır. Ülkede en sevilen spor futboldur ve milli takımları Afrika’nın en iyileri arasındadır. 2015 yılında Avrupa Şampiyonu olduğu gibi 2006, 2010, 2014 Dünya Kupaları’nda da yer almıştır. Ünlü futbolcu Didier Drogba Fildişi Sahili asıllıdır.

Ülkenin okyanusa yakın bölgelerinde tropikal, kuzey bölgeleri ise yarı karasal iklim özellikleri göstermektedir. Ülkede üç mevsim yaşanır. Bunlar ılıman ve yağışsız olan Kasım-Mart; sıcak ve yağışsız olan Mart-Mayıs; sıcak ve yağışlı olan Haziran-Ekim dönemleridir. Yazın hava son derece sıcak ve nemli olduğundan bu ülkeyi ziyaret etmeniz için tavsiye edilen dönem Kasım-Mayıs aylarıdır.

Fildişi Sahili yemekleri bölgedeki okyanus ülkelerine benzer. Özellikle Abidjan kentinde son derece başarılı restoranlar bulunur ve yemekler kaliteli olduğu gibi ucuzdur. Garba ve Alloco halkın ulusal yemekleri olarak bilinir. Alloco kızarmış muz ile Garba ise özel bir et ile yapılır.

Fildişi Sahili’nde siyahi sanatçıların sahne aldığı Uluslararası Siyah Müzik Festivali; Abidjan’da düzenlenen ve bölgenin en önemli caz etkinliği olan Abidjan Uluslararası Jazz Festivali ve RTI Müzik ödülleri töreni turistlerin en çok ilgisini çeken organizasyonlardır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.